Jógu cvičím už pár let a pořád na ní nacházím nové a nové pozitivní stránky. Ať už jde o její schopnost kompletně vyčistit hlavu od nekončícího proudu myšlenek, skutečnost, že opravdu vidím svoje pokroky, nebo to, že jsem se díky józe naučila správně dýchat.

Jóga je cesta. Stejně jako sám život. Jóga se vám může zdát jako trendy cvičení, protože kdo nesdílel na svém instagramovém profilu fotku ze skupinového cvičení jógy s hlubokomyslným popiskem o vnitřním klidu, jako by nebyl. Ale o tom jóga není – vždyť její historie sahá tisíce let dozadu. Nezačínejte s jógou jen kvůli tomu, že je to in. Dám vám 7 jiných důvodů, díky kterým si můžete jógu zamilovat a vydat se na její cestu.

7 důvodů, díky kterým si jógu zamilujete

1. Mindfulness

Na cvičení jógy mám asi nejradši to, že si při ní absolutně vyprázdním hlavu. Ačkoli na začátku cvičení vám samo sebou běží hlavou spoustu myšlenek, stačí se do cvičení opravdu ponořit a po chvíli se soustředíte už jen na svůj dech a správné provádění jednotlivých asán. Koncentrujete se na přítomnost a vnímáte jen to, co je právě teď.

2. Vidíte své pokroky

Pokud budete cvičit opravdu pravidelně, a ne jednou za půl roku, uvidíte celkem rychle své pokroky. Je nesmírně povzbuzující pocit dosáhnout tam, kam mi to před měsícem tělo nedovolilo, nebo vydržet delší dobu v pozici. Pokroky se vám zprvu mohou zdát vzdálené, ale stačí u cvičení vydržet, nevzdat ho a posouvat tak své limity.

3. Čas jen pro vás

Velmi brzo poznáte, že cvičení jógy vám přináší jednu nespornou výhodu – v momentě, kdy cvičíte, dopřáváte čas pouze sami sobě. Nejde o nic sobeckého, spíš naopak, takto strávený čas se může kladně projevit ve všech oblastech života – jóga pro vás bude vlastně takovou meditací, kdy se plně soustředíte na sebe a svůj dech.

4. Naučíte se správně dýchat

Cože – správně dýchat? Copak to neumím?“, už vás slyším říkat podobné věty. Ale nedivte se, dýchat opravdu správně, to není jen tak. I pro mě bylo tohle zjištění dost překvapující. Jóga vás naučí dýchat více nosem, hluboce, dozvíte se o přijímání prány ze vzduchu apod.

5. Poznáte nový životní styl

Jóga jako životní styl – to je pochopení či poznání toho, že jógu a její podstatu můžete praktikovat ve všech oblastech života. Není snadné tento bod vysvětlit v pár větách, ale věřte, že cvičením to jen začíná. Může se stát, že se vám esence jógy zalíbí natolik, že si budete vyhledávat další informace v knihách, dostupných zdrojích, budete se učit od zapálených lektorů… Budou se vám otevírat nové možnosti a budete postupně získávat celkový jiný náhled na život.

6. Uděláte něco pro své zdraví

Při pravidelném pohybu jistě zapracujete na své fyzické stránce. Jóga ale nebude pouze posilovat vaše svaly a učit vás správnému držení těla (ani to ale není málo). Jóga má totiž pozitivní vliv také na vaše orgány. Zamyslete se nad názorem, že nemoci mají duševní příčiny… Někteří (například indičtí) jogíni tento pohled na zdraví interpretují.

7. Budete klidnější a vyrovnanější

Tento bod vám samozřejmě nemohu ani já, ani nikdo jiný, zaručit. Pravdou ale je, že jogíni takoví bývají. Vědí, jak odolávat stresu, jak si nebrat věci osobně, dokážou čelit životu s nadhledem a klidem. Možná tohle všechno nedokážete (nebo alespoň ne hned), ale i jedna lekce jógy týdně vnese do vašeho života minimálně hodinu klidu navíc. A to stojí za to, co myslíte?

V mém životě má jóga své nezastupitelné místo. Pokud chcete vidět, čemu ještě se věnuju, mrkněte na instagram. 🙂