Bullet Journal = designově krásný, dalo by se říci insta friendly zápisník a diář v jednom, který si kompletně tvoříte sami. 100% doporučuju všem milovníkům DIY, zapisování, tvoření seznamů, papírenského zboží a kreslení. ♥ Co může takový zápisník obsahovat? Jak si ho vyrobit? A může se s ním začít už v prosinci? Všechno se dozvíte. ↓

Na sociálních sítích koluje spousta krásných obrázků vymazlených Bullet Journalů, a možná i vás napadlo, tak jako mě, si něco podobného taky vytvořit. V první řadě je potřeba říci, co to vlastně ten Bullet Journal je – jedná se v podstatě o kreativní zápisník, jakýkoli notes, který si sami zpracujete do diáře dle jednotlivých měsíců spolu s doplňujícími listy. Právě tady se otevírá obrovský prostor pro vaši fantazii a kreativitu – je už na vás, zda si vyrobíte diář klasicky po týdnech, nebo po dnech, kolik si necháte místa, jaký zvolíte formát, jaké rozvržení měsíců apod. Snad ještě více svobody ve tvoření se vám nabízí u dalšího obsahu vašeho zápisníku, kterým doplníte svůj diář, jde o různé to do listy, seznamy přečtených knih, seznamy filmů, které chcete vidět, kalendář cvičení, úklidu,… O kus níže se dočtete konkrétnější tipy. 🙂

Autor metody a více informací

Za tvůrce celého nápadu Bullet Journal se označuje designer Ryder Carroll z New Yorku – zkuste prozkoumat jejich webovou stránku https://bulletjournal.com/, kde se dozvíte víc. Letos navíc vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing právě od Rydera Carrolla návodnou knihu, kde se dozvíte asi úplně všechno o Bullet Journalu – právě koukám, že se o ní píše jako o bibli tohoto fenoménu. 🙂 Myslím, že by to mohl být i super vánoční dárek. Já si ji jdu asi hned objednat – vypadá vážně skvěle. 😀

Bullet Journal: The Analog Method for the Digital Age

Co k Bullet Journal potřebujeme?

Jak jste asi pochopili – podstata metody Bullet Journal je v zásadě velmi jednoduchá. A podobně jsou i potřeby pro tuto metodu snadno dostupné. Základem je, jak asi tušíte, správný zápisník. U většiny tvůrců Bullet Journal uvidíte shodu v tom, že používají zápisník s tečkovanými listy. Jedná se o tu nejlepší volbu – tečky vás neruší tolik jako například linky, tudíž máte dostatek prostoru pro vaše vlastní nápady (třeba kresby), a zároveň vám jsou nápomocné tehdy, když potřebujete kreslit rovné čáry. Samozřejmě můžete zvolit i zápisník s prázdnými listy, ale právě onen tečkovaný je nejvíce doporučovaný. Vybírat můžete třeba ze zápisníků Leuchtturm1917, seženete například na mém oblíbeném Yuppi.cz (= boží e-shop pro milovníky diářů a plánování). :))

Zápisník bychom měli, teď už vám stačí jen obyčejná tužka (já osobně používám radši mikrotužku), guma a pravítko. Většinu věcí je totiž lepší si nejprve načrtnout právě tužkou a až poté obtáhnout fixou. K tomu se hodí nejlépe tzv. liner, tedy tenká fixa nejčastěji v černé barvě. Takto vybaveni si pro začátek úplně vystačíte. Pokud si budete chtít zápisník dále vyšperkovávat, můžete sáhnout třeba po washi páskách, razítkách, barevných fixách, samolepkách atd.

Co si zapisovat?

Bullet Journal slouží k zhodnocení vaší minulosti, mapování vaší současnosti a k plánování budoucnosti. Od toho se můžete odpíchnout. 🙂 Návodů, jak si vést vlastní diář najdete všude mnoho. Začněte tím, že si vše dopředu naplánujete. Většinou tvoříme dopředu nadcházející měsíc, tudíž můžete začít s přehledem měsíce. Dál můžete přidat stránku se svými cíli na daný měsíc – čeho chcete dosáhnout, na co se zaměřit. Chcete-li, můžete si sepsat své povinnosti do to do listu. Následovat může už první týden měsíce. Skvělé na této metodě je to, že můžete se zapisováním začít úplně kdykoliv. Nemusíte čekat na nový rok, začněte klidně už teď v prosinci. 🙂 A co si můžete na prosinec kromě zmíněného diáře ve svém Bullet Journalu přichystat? Zkuste například:

  • seznam dárků;
  • domácí přípravy na Vánoce (aka co stihnout uklidit);
  • bucket list na prosinec;
  • seznam přání;
  • seznam zážitků;
  • seznam vánočních filmů;
  • vánoční menu;
  • list vděčnosti.

Takto vypadá můj pokus o přehled měsíce – jistě budete tolerantní k mému zápisníku s linkami, což se opravdu nedoporučuje, a já chápu proč. 😀 Záleží opravdu na vašem vkusu, můžete se více zaměřit na výtvarnou část, nebo naopak dáte přednost minimalistickému vzhledu – je to na vás.

Prosím, nenechte se odradit tím, že si myslíte, že nejste dostatečně umělecky nadaní či kreativní. K této metodě potřebujete jen nadšení a trénink. 🙂 Často se jedná o velmi jednoduché kresby, které vypadají přitom tak dobře! Jde ale hlavně o to, abyste si vytvořili takový zápisník, který bude vyhovovat vašim potřebám a pomůže vám v organizaci času. Bullet journal je taky skvělý způsob k odreagování se, ke zvýšení vlastní produktivity i prosté radosti ze života. Užijte si proto tvoření.:)

J.