Dnešním dnem a tímto článkem tu otevírám novou kapitolu svého projektu. Rozhodla jsem se propojit dvě oblasti, které mi jsou blízké, které zkoumám už dlouhou dobu, a prostřednictvím kterých vám chci něco předat. Jsou to květiny a sebeláska. ♥ V článku se dozvíte, co to vlastně sebeláska je, proč jí přikládám důležitost, a jak může pomoci vám na cestě ke spokojenějšímu já.

Nebudu vám tu předkládat definice sebelásky. Stejně by vám k ničemu nebyly. Radši vám řeknu, co sebeláska znamená pro mě. Sebelásku vidím jako cestu. Jako nikdy nekončící proces, který když jednou odstartujete, nebude se vám chtít přestat.

V první řadě si, prosím, uvědomte, že sebeláska není sobectví. Vidím to pořád – lidé často odsuzují ty, kdo “mají rádi sebe”, jako největší sobce a ignoranty. Prosím, nepleťte si sebelásku se sobectvím. Sobec je člověk, který nehledí na druhé, jedná často na úkor druhých, nezáleží mu na ostatních, protože “vidí jen sebe”. Kdežto člověk, který si sebe váží, který si umí říct “mám se rád/a”, a skutečně tu sebelásku žije, jedná se stejným respektem k druhým, jako i k sobě. Váží si sebe, váží si druhých. Nesoudí sebe, nesoudí druhé. Je to oboustranný proces, kdy to, co dávám sobě (sebelásku), automaticky dávám i druhým (lásku). Protože pokud mám ráda sebe, můžu mít ráda i druhé a naopak oni mě.

Co si pod sebeláskou představit? Někdo vidí sebelásku v materiálních věcech. Koupit si novou kabelku, dovolit si koupit ten drahý parfém, na který koukám už půl roku. Jiný zase vidí projevy lásky k sobě v péči o tělo – vnější (kosmetika), nebo vnitřní (zdravá strava). Nebo třeba v tom, že si dovolím ten kousek dortu, že si dovolím říct NE něčemu, do čeho se mi nechce, nebo v tom, že se odstřihnu od lidí, kteří mě vnitřně vysávají. Možná, že všechny tyhle věci se sebeláskou souvisí a jsou jejími projevy. Jasně, že jich existuje MNOHEM víc.

Sebeláska totiž taky znamená, že znám svou hodnotu. Že si sebe vážím i ve chvílích, kdy se mi nedaří. Že se přijímám se vším dobrým i špatným, co ke mně patří a je mou součástí. Že se neponižuju, ani nepovyšuju nad ostatní. Protože nikdo nejsme víc nebo míň. Prosím, pamatujte na to, že už teď jste dost dobří. Už teď, právě teď a právě tady, jste dostateční. Nemusíte nikomu dokazovat svoji hodnotu. Jen vy sami si jí musíte být vědomi. Neporovnávejte se s ostatními. Každý si žije svůj život se zcela unikátními prožitky a vlastním viděním světa. Nejsou na světě dva lidé stejní. Každý jsme zcela unikátní, tak si svou jedinečnost chraňte a nenechte se strhnout do kolotoče soupeření a porovnávání.

Vědomí vlastní hodnoty. To je pro mě sebeláska. Je to práce na celý život. Nikdo z nás asi neřekne: “hotovo. Mám se ráda a na zbytek života mám vystaráno.” (i když by to bylo super :D) Takhle to nefunguje, protože si nežijeme na růžovým obláčku ve světě bez problémů. Každý den nás čekají nové zkoušky a nové situace – a jen na nás zaleží, jak na ně zareagujeme. Samozřejmě, že člověk, který se má rád, bude na různé situace v životě reagovat lehčeji, bude vyrovnanější a harmonický ve vztahu k druhým. To je to, čeho chceme dosáhnout. Člověk, který má tu sebelásku, bude mít dost možná klidnější život. Harmonické vztahy, lehkost v srdci, zdraví a vyrovnanost. A tak i my, hledejme radost. Objevujme. Zkoumejme možnosti, jak můžeme být šťastní. Nehledejme ale venku. Podívejme se dovnitř – to štěstí i lásku v sobě už máte. Ptejte se sami sebe v různých situacích: jak by se zachoval člověk, který se má rád? Uvidíte, jak moc se vám změní vidění světa, když jednou začnete přemýšlet jinak. Když si ve svém životě zvolíte sebe. Bez sobeckosti. ROVNOVÁHA a harmonie ve vztahu k sobě i k druhým. To je, oč tu běží.

Jak jsem řekla – sebeláska je proces. Existuje řada způsobů, jak vztah k sobě zlepšit a je jen na vás s tím začít. Právě pro vás píšu další články k tomuto tématu. Držím vám palce na cestě zpátky k sobě. ♥

J.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..