Umocňují náladu, spoluvytváří atmosféru, udávají celkový styl a vzhled prostoru. Upoutávají pozornost hostů, těší svou přítomností a jsou zkrátka nezbytnou součástí výzdoby. Květiny na svatbě. Možná o nich pro svou svatbu máš jasnou představu, už máš obraz svých vysněných květin v hlavě. Ale co když nevíš, jak ty pravé svatební květiny pro svůj den D vybrat? Nebo si chceš svou představu jen ujasnit – přečti si, co vzít v úvahu a jak vybrat perfektní svatební květiny pro vaši svatbu.

Existuje tolik druhů květin, ze kterých vybrat pro svou svatbu. Růže, hortenzie, kaly, jiřiny, pivoňky… Jak vybrat ty pravé? Výběr samozřejmě můžeš plně nechat na svém floristovi, kterému celou výzdobu svěříš. Možná se však chceš do výběru své květinové výzdoby více zapojit. Doufám, že ti následující tipy pomohou a usnadní ti plánování vašeho speciálního svatebního dne.

Co vzít v úvahu při výběru květin

• Rozpočet na květiny

Asi nejvíce diskutovaná položka na vašem seznamu budou jistě finance. Při výběru květin proto bude záležet na tom, jakou částku si vyčleníte při plánování celkového rozpočtu. Nejde o to mít hned konkrétní částku a té se držet zuby nehty. Na začátku stačí mít přibližné rozmezí, jaké chcete do květin vložit. Zapřemýšlejte, jak velká vaše svatba bude, na jakém místě bude, jaké položky máte na svém seznamu. Chcete jen svatbu ve dvou a stačí vám kytice a korsáž? Nebo plánujete velkou svatbu a chcete spoustu výzdoby včetně např. větších květinových instalací?

Je tedy důležité mít ujasněnou představu o financích, protože od nich se samozřejmě odvíjí možnosti, ze kterých můžete vybírat.

Na začátek si tedy ujasněte přibližný počet květinových položek, který budete chtít. 

Z čeho můžete například vybírat? Následující seznam vám pomůže.

  • svatební kytice pro nevěstu
  • korsáž pro ženicha
  • kytice – svědkyně, maminka
  • kytice menší – družička, babička
  • korsáže – svědek, družba, tatínek, dědeček
  • výzdoba obřadního místa – slavobrána, aranžmá na stolek, podnos na prstýnky, svatební ulička 
  • výzdoba novomanželského stolu – aranžmá, girlanda
  • výzdoba hostiny a prostor – kytice na stoly, aranžmá stojící/na stůl
  • květinové doplňky – věneček, čelenka, náramek, brož
  • další květinové prvky – girlandy, květinová stěna na focení, uvítací tabule atd.

• Místo svatby

S rozpočtem jde ruku v ruce i místo, kde se bude vaše svatba konat a které je třeba vzít v úvahu. Předtím, než oslovíš floristu, je dobré už vědět, kde se vaše svatba bude konat. Znát místo je důležité, protože je rozdíl v tom, zdali bude potřeba vyzdobit obřad, stoly na hostinu a spoustu dalších prostor, oproti více komornímu prostoru třeba jen o jedné, dvou místnostech. 

Co se týče charakteru místa a toho, které květiny by se k němu hodily – nad tím si tolik nelam hlavu. Tady je totiž lepší se poradit právě se svým floristou. 

Dám ti příklad. Možná si myslíš, že veškeré druhy květin nebudou působit stejně na stejných místech. Třeba jsou tvé oblíbené květiny orchideje a kaly. Velmi elegantní květiny. Vaše svatba se ale odehrává ve stodole a v přilehlé přírodě. Říkáš si, že takové květiny nepřipadají v úvahu, protože se charakterově ke svatbě ve stodole nehodí. Pravdou však je, že styly se dají krásně kombinovat. A, ačkoli to není úplně typické, i svatba ve stodole se dá pojmout v moderním a elegantním duchu. Jen to chce cit a vkus. Kombinace různých stylů, starého a nového, moderny a klasiky je osvěžující prvek, který může navodit originální dojem celé svatební výzdoby.

• Celkový styl

Dostáváme se k tomu, čemu můžeme říci stěžejní prvek výzdoby – styl. Tady půjde o tvůj (váš) osobní vkus i charakter. Co je vám jako páru blízké? Jací jste? I pomocí těchto otázek se dopracujete k vytvoření stylu pro vaši svatbu. Jste duší i tělem uvolnění dobrodruzi, kteří často cestují a stanují? Vaše svatba nemusí být sešněrovaná, prudce elegantní s geometrickými liniemi – taková by vám asi nebyla moc blízká a ani by k vám neseděla. Co kdybyste radši dali přednost přírodnímu boho stylu, který má divokost a uvolněnost ve své povaze? 

Naopak, pokud jste více romanticky založení, máte rádi večeře při svíčkách, návštěvy galerií a památek, může vám být blízký styl romantický s vintage prvky.

Zamyslete se, jaký styl výzdoby chcete navodit – romantický, venkovský, moderní s čistými liniemi, přírodní, divoký boho, luční, minimalistický, luxusní, okázalý,… Možností je opravdu spoustu.

• Barvy

Často, více než o čemkoliv jiném, mají snoubenci jasnou představu o barvě svatby. Pro někoho je jasnou volbou klasická bílá, krémová se zelení, jiný zas dává přednost pastelovým barvám (růžová, fialková, světle modrá…), nebo sytým barevným kombinacím. 

Máš vybranou barvu? Skvělé. Přesto doporučuji: jdi na Pinterest a prohlédni si různé svatební barevné kombinace. Možná tě mile překvapí úplně jiná barva, než jsi původně chtěla. Nech se inspirovat!

• Sbírej inspiraci

S výše zmíněným doporučením souvisí i můj další tip. Vytvoř si moodboard toho, co by se ti na svatbě líbilo. Sbírej inspiraci z různých zdrojů – časopisů, knih, Instagramu, Pinterestu, a ukládej si fotky květinového dekoru, který se ti líbí. Může jít o konkrétní výrobky (kytice, aranžmá), ale i o samotné květiny, látky, textury i scenérie. Tvému floristovi velmi pomůže, pokud uvidí, jaká je tvá představa nálady, kterou chceš vytvořit.

• Buď kreativní

Kreativní přemýšlení o květinové výzdobě ti dost usnadní život. Tak například květinová výzdoba svatební uličky a obřadního místa se po obřadu může přenést do prostor, kde se odehrává hostina a oslava. Stejně tak kytice, které při obřadu nesly družičky, můžou poté odložit do připravených váz na stolech u hostiny. 

Pokud je tvým cílem vytvořit wow efekt, nech květinami, zelení a girlandami ozdobit celý prostor. Nech jimi ozdobit židle, stolky, dveře, zábradlí, stěny, lustry i okolní stromy. Navodí se tím pocit luxusu a okouzlující atmosféra.

Nedávej jen na trendy a to, co je zrovna považováno za moderní. Přidej do výzdoby osobní prvek. Co má pro vás jako pár osobní význam? Možná to jsou oblíbené květiny, které máš spojené s dětstvím, nebo květiny, pomocí kterých si vybavíš šťastné vzpomínky.

Chtěj svou vysněnou svatební květinovou výzdobu, ale buď flexibilní a otevřená změnám. Ne vše může být v konkrétní dobu dostupné a ne vše může vypadat tak, jak si představuješ. Často se stává i to, že lépe funguje řešení, které by nás samotné ani nenapadlo. 

Nech si poradit od floristy, kterému důvěřuješ a líbí se ti jeho práce. Velmi ráda ti pomůžu k tvé vysněné svatební výzdobě. Podívej se na mou tvorbu a pokud se ti zalíbí, co dělám, neváhej se mi ozvat, tvořím svatby na zakázku.

Doufám, že ti článek byl dobrým průvodcem k tomu, abys začala přemýšlet o květinách pro tvou svatbu a dokázala si ujasnit představu o výběru perfektních svatebních květin. Přečti si mé další články nejen se svatebními tipy.