💍 nové svatební výrobky na e-shopu v pondělí 16. ledna 💍

Barvy květin a jejich významy

Barvy květin a jejich významy

Napadlo vás někdy, co vlastně znamenají barvy květin? Co vyjadřuje kytice ve fialových tónech, nebo co nám druhý říká červenou kyticí růží? Některé významy vám možná známé jsou, jiné vás ale třeba překvapí. Pojďme se podívat na významy barev květin.

Žluté květiny

Žlutá je obecně velmi optimistickou, radostnou barvou. Ona přímo symbolizuje radost a přátelství. Žluté květiny volíme tehdy, pokud chceme někoho povzbudit – typicky třeba v kyticích pro pacienty k uzdravení. Nebo v kyticích, které dáváme svým přátelům.

Oranžové květiny

Květiny v oranžových barvách přidávají do kytic jiskru. Symbolizují energii, sebevědomí. Má-li někdo oranžovou barvu rád, směle je můžeme volit jako kombinaci do dárkových kytic. Nejčastěji jsme ale zvyklí oranžové květiny vídat v podzimních aranžmá, kolem oslav Halloweena apod. 🍁

Červené květiny

Jakou nejikoničtější květinu znáte? Jistě vás napadne červená růže. 🌹 Rudá růže je symbol sám o sobě. Symbol lásky a vášně. Známe ji jako květinu svádění, romantiky a nebezpečí. Pokud dostaneme či darujeme kytici rudých růží, pak dochází k velmi jasnému vyjádření citů. Červená je výrazná a odvážná barva.

Růžové květiny

Symbolikou růžových květin je mladá láska a štěstí. Pomocí růžových květin tatkéž vyjadřujeme pocity vůči obdarovanému. Nejde tu ale jen o pocit zamilovanosti, ale i o platonické pocity vůči rodině či přátelům. Jsou ideální volbou pro zásnubní kytice, svatební výzdobu, či kytice k výročí svatby. Růžové květiny také reprezentují jarní čas a nový život v přírodě.

Fialové květiny

Tyto květiny symbolizují rovnováhu a loajalitu. Fialová barva oslavuje úspěch, je proto ideální v dárkových kyticích pro někoho k dosažení úspěchu. Fialová je barva nápadná, ať už mluvíme o světlých lila tónech, nebo sytých indigo barvách. Jsou vhodné také v gratulačních kyticích k narození dítěte, nebo v dárkových kyticích k narozeninám malého dítěte.

Modré květiny

Modrá je barvou klidu, harmonie, vyrovnanosti. S modrými květinami nesáhneme vedle u dárkových kytic k narozeninám, ale taky u gratulačních kytic či při sdělování dobrých zpráv. Světle modré květiny (třeba ty v odstínu baby blue) symbolizují čistotu oblohy, vody, reprezentují čistotu přírody. Naopak tmavě modré květiny (půlnoční modř) reprezentují pravdu, meditaci, soustředění a pomáhají pozitivně překonávat problémy.

Zelené květiny

Možná jste ani netušili, že existují zelené květiny. Jedná se o poměrně netypickou barvu květů, se kterou se příliš často nesetkáváme. Také nevytváří takový vizuální dojem oproti kontrastním barvám jiných květin. Každopádně jsou zástupci přírodních a klidných odstínů květin. Reprezentují přirozenou krásu a dodávají kytici čistý a jasný vzhled. Zelená je barva štěstí. Jsou vhodné v kyticích gratulačních, ale i do vázy domů.

Bílé květiny

Bílá barva správně ani barvou není, ale tím se teď nebudeme zabývat. Symbolizuje dokonalost, čistotu a především nevinnost. Bílé květiny mohou variovat v odstínech krémových, slonovinových, jejichž použití je typické pro svatby, ať už v kyticích či výzdobě, stejně jako na křtinách. Používáme je také v jarních kyticích, kde symbolizují svěžest a čistotu přírody. Bílé květiny ale také mají své místo na pohřbech.

Barevnost květin je velmi zajímavým a důležitým prvkem ve floristice. Barvy evokují náladu, teplo, chlad, vyvolávají pocity i vzpomínky a mají své významy. Nemusíte se jich držet příliš striktně, vždycky záleží na barevné preferenci dárce či obdarovaného.

Podívejte se do mého květinového ateliéru, kde najdete od každé barvy trochu.

Comment (1)

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..