Zimu máme obvykle spojenou se studenými barvami, které nám evokují sníh, led a mráz. Nejsou to ale jediné barvy, které lze v zimním designu používat. Současným trendem zimní výzdoby je barva karmínově červená, hřejivá barva, která nás přitahuje svou hloubkou a šarmem. Inspirujte se, jak tuto barvu použít ve výzdobě třeba u vás doma.

Působivá karmínově červená

Okouzlující karmínově červená je skvělou volbou pro slavnostní okamžiky, tedy ideální barvou pro vánoční svátky nebo novoroční oslavy. Protože se nejedná o klasicky červenou, ale o její tlumenější odstín, dokáže rázem vnést do interiéru slavnostního ducha.

Její monochromatické použití bude působivé, možnosti barevných kombinací jsou ale široké a dokáží překvapit.

Jaké květiny použít?

Mohlo by se zdát, že v zimním období a především pak v období vánočních svátků, je nejvýraznějším zástupcem této barvy vánoční hvězda. Ačkoli se jedná o klasickou a nepochybně krásnou rostlinu, není to naše jediná možnost. Možná i vy máte s touto krásnou květinou starosti, co do péče o ní. 

Vyzkoušejte pak v karmínově červené květiny, o které je snazší pečovat – například květiny ve váze, nebo květiny sušené.

A z jakých květin můžete vybírat? V karmínově červené můžeme v zimním období najít například:

 • růže – elegantní, velkokvěté budou nádherné ve váze samotné nebo s větvičkami nastříkanými na zlato;
 • chryzantéma – zapomeňte na tu obyčejnou, kterou znáte, chryzantémy se vyskytují v tolika překrásných druzích, ať už pompomy, velkokvěté připomínající jiřiny nebo drobnokvěté santini;
 • třezalka (hypericum) – používá se obvykle jako výplň, ale slušet jí to bude i ve váze solitérně;
 • orchidej (cymbidium) – elegantní květy orchideje vypadají v této barvě úchvatně;
 • bouvardie – jemná struktura této květiny bude působit sametově a něžně.

Ze sušených rostlin to pak jsou (v červených variantách):

 • palmové listy;
 • zaječí ocásky;
 • sušený len;
 • glixia vínová;
 • gypsophila;
 • sušený phalaris.

Kombinujte a nechte se okouzlit

Jak už jsme si naznačili výše – karmínově červenou můžete v květinovém designu kombinovat různými způsoby. 

Použijte karmínově červené květiny a další prvky (svíčky, světýlka, šišky, podnosy, ozdoby,…).

Nebo zkuste zkombinovat více barev – pokud máte na barvy cit, pohrajte si s nimi. Karmínově červená se dá kombinovat s odstíny (se světlejšími, které přecházejí do růžové, nebo s tmavšími, které jsou vínové až hnědé). Dále se smetanovou či zlatou, která podtrhne slavnostní ráz výzdoby. Přírodní vzhled pak umocníte použitím zelených odstínů rostlin (ideální jsou jehličnaté větvičky, ale také trávy).

David Austin styling (https://www.davidaustin.com/)

Použití karmínově červené v interiéru v sobě skýtá mnoho krásných možností. Pohrajte si s různými kombinacemi a nechte se okouzlit slavnostním duchem, který vyčarujete. Chcete si raději nechat v této trendy barvě něco vytvořit? Ozvěte se mi, výrobky ze sušených rostlin lze poslat až k vám domů.