Podzim v plném proudu znamená pro nás, kreativní duše, jediné – tvoření podzimních dekorací, a to nejlépe z toho, co nám příroda dává. Listy se začínají krásně zbarvovat, příroda se každým dnem proměňuje, dozrávají nejrůznější plody a kolem sebe tak můžeme vidět nádhernou podívanou. Dnes ale od zářivých barev trochu upustíme – ukážu vám, jak vyrobit podzimní věnec na dveře v přírodních odstínech zelené, a jako bonus si vyrobíme jednoduché srdce ze sušených květin.

Podzimní greenery věnec na dveře

Greenery” by se dalo označit za současný velký trend. Někteří lidé se čím dál častěji obklopují jednoduchými, přírodními dekoracemi. Zeleň je možné kombinovat, často například jen s bílou barvou. Tuto kombinaci nejčastěji vídáme na svatbách, časté je ale použití i v home decoru.

Je pravda, že tato kombinace je pro oko příjemná, protože je v maximálně přírodním vzhledu a navíc působí velice klidným dojmem. 😊 Jdeme si jeden takový greenery věnec vyrobit!

Co budeme na výrobu věnce potřebovat:

 • korpus věnce (slaměný, proutěný – v podstatě jakýkoli),
 • eukalyptus (nebo jakoukoli zeleň, kterou máte k dispozici – může být i buxus, větvičky túje,…),
 • sušené květiny (bílé – například vřes, nebo gypsophila, statice,…),
 • aranžovací drát,
 • provázek,
 • kleště na drát, nůžky na provázek.

Postup

1. Začneme tím, že si připevníme začátek drátu k věnci. Uděláme to velmi jednoduše – pokud máte slaměný korpus, otočte ho a zespodu drát podvlékněte pod umělým provázkem a zapíchněte do korpusu. Věnec znovu otočte dopředu a cívku s drátem mějte směrem k tělu. Pokud máte jiný korpus, jako já například proutěný, pak postupujte podobně – drát vespod můžete párkrát omotat kolem větviček a konec zastrčit do věnce.

2. Do vrchní části věnce připevněte provázek, za který pak výsledný věnec pověsíte.

3. Promyslete si, jak bude váš výsledný věnec vypadat. Můžete mít například delší úsek zeleně a delší úsek květin. Nebo můžete, podobně jako já, střídat pravidelně zeleň a květiny po menších úsecích.

4. Nastříhejte si zelené větvičky na přibližně stejnou délku. Vezměte jich pár vedle sebe a přiložte k věnci tak, abyste zakryli korpus – nezapomínejte ani na “boční” strany věnce, zakryjte větvičkami i vnější a vnitřní část. Pokud jste spokojeni, pak zeleň připevněte drátem – omotejte jím konce větviček dokola kolem věnce, utáhněte a drát vraťte směrem k sobě.

5. Další vrstva budou květiny. Nastříhejte si sušené květiny opět na stejnou délku. Přiložte k předchozí vrstvě větviček tak, aby jejich vrchní část překrývala drát, kterým jsou větvičky omotané. A připevněte je stejně jako v předchozím kroku.

6. Pokračujte ve střídání zeleně a sušených květin, dokud nebudete mít zaplněný celý korpus.

7. Pokud máte věnec plný, opět ho opatrně otočte a připevněte vespod do korpusu, konec drátu zastrčte.

Doufám, že jsem vás přesvědčila o tom, že podzimní dekorace nemusí být jen v zářivě oranžových barvách (i když osobně je mám ráda úplně stejně jako tyto zelené! 😀) Pokud přesto toužíte po barevnější dekoraci, mrkněte na tento podzimní věnec, který jsem tvořila loni.

Skvělé na tomto věnci je i to, že po zaschnutí zeleně bude vypadat stejně dobře. Eukalyptus je na sušení vhodná rostlina a mám vyzkoušené, že vypadá celkem obstojně třeba i po roce. A s uvadlými květinami si hlavu taky nelamte, pokud použijete sušené jako já, máte vystaráno. 😉

Jednoduché květinové srdce

U sušených květin ještě zůstaneme. Mám pro vás jeden rychlý návod na jednoduché srdce. Mezi materiálem svojí dílny jsem nedávno objevila jeden zapomenutý slaměný korpus ve tvaru srdce a přemýšlela, co s ním. Volba na sušené hortenzie padla rychle. Pokud se hortenzie správně usuší, můžou vypadat podobně nádherně. Velké květy, které neztratily barvu. Postup je velmi jednoduchý.

Co budeme potřebovat:

 • slaměný korpus ve tvaru srdce (nebo zvolte klidně kruh),
 • sušené květy (například hortenzie),
 • aranžovací drát,
 • provázek,
 • kleště na drát, nůžky.

Postup je v podstatě totožný s greenery věncem, který jsem popsala výše. Připevníme drát a poté omotáváme kolem jednotlivých květů hortenzie. Se sušenými květy se v tomto případě pracuje trochu hůře, než s živými. Pokud vám práce s drátem nevyhovuje, můžete květy klidně přilepit tavnou pistolí. Nebo můžete použít živé květy hortenzie a nechat je na věnci zaschnout. V každém případě vám ve výsledku vznikne krásná, efektní dekorace.

Ať se vám hezky tvoří! 🍁 Doporučuju dát si k tvoření kafíčko a užít si chvíli volna na podzimním slunci. Nezapomeňte, že se taky můžete zapojit do podzimní výzy, kde najdete víc nápadů, jak si užít podzim.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..