💍 nové svatební výrobky na e-shopu v pondělí 16. ledna 💍

Pampová tráva: trendy dekorace, která vás ohromí

Pampová tráva: trendy dekorace, která vás ohromí

Trend posledních několika let je rozeznatelný z prvního rychlého pohledu na jakýkoli profil s home decorem na sociálních sítích: pampová tráva. Velmi populární dekorace, která si vystačí sama o sobě, ale krásná je i v kombinaci s dalšími rostlinami. Chcete se o pampové trávě dozvědět praktické tipy a další zajímavosti? Pokračujte ve čtení článku o této moderní dekoraci.

Co je pampová tráva?

Začneme obecně – pampová tráva, tedy Cortaderia selloana, je úchvatná okrasná solitérní travina, která dosahuje velkého vzrůstu. Původně tato tráva pochází z Jižní Ameriky. Jako okrasa zahrad se používala již ve viktoriánské éře. V jižní Evropě nebo na Kanárských ostrovech se již dokonce sama vysemeňuje.

Výškově dosahuje cca 1,5 m a výše (v teplých krajích ale některé kusy dosahují výšky až 4 – 5 m!). Rozrůstá se nejenom do výšky, ale i do prostoru. Při umístění rostliny proto myslíme na dostatek místa kolem zasazené trávy. Listy pampové trávy jsou v trsu, šedozelené barvy a jsou převislé. To, co na rostlině obdivujeme nejvíce, jsou její květy, tedy nadýchaná, chocholovitá květenství béžové barvy. U nás kvete přibližně od září do listopadu.

Takto vypadá mladá pampová tráva čerstvě po zasazení. Sázela jsem ji na podzim 2022. Zatím nevypadá příliš výrazně, ale během pár let se rozroste do šířky i do výšky a bude mít záplavu květů.

Druhy pampové trávy

Existuje mnoho různých kultivarů pampové trávy. Nejčastěji se setkáváme s odrůdami, které kvetou klasicky do béžova, bíle (Cortaderia selloana White Plume nebo White Feather), nebo do stříbrna (Cortaderia selloana silver). Zajímavé jsou ale i barevné varianty květů – například růžová pampová tráva (Cortaderia selloana Rosea / Rose Plume / Pink Feather).

Pampová tráva jako dekorace

Květenství pampových trav se usuší a vzniká tak krásná a stylová dekorace, kterou můžeme vyzdobit jakýkoliv prostor. Pampovou trávu vidím jako poměrně neutrální dekoraci, a to se mi na ní líbí. Záleží na tom, jak a s čím ji zkombinujeme. Hodí se do boho stylu, vkusně doplní romanticky růžovou výzdobu, ale i super moderní interiéry. Hodně záleží na doplňcích, například do jaké vázy/nádoby pampovou trávu umístíme – do jak barevné, jakého tvaru a stylu.

Pokud si pokládáte praktickou otázku – jak dlouho pampová tráva vydrží – mám pro vás dobrou zprávu. Protože se jedná o sušenou rostlinu, její životnost je poměrně vysoká a hezká vám vydrží několik let, pokud jí dopřáváte správnou péči, které se budeme věnovat v další části článku.

Solitérní dekorace

Pampová tráva je tak oblíbenou dekorací z řad designerů i milovníků home decoru z několika důvodů. Květy trávy mají krásnou texturu, jsou nadýchané a tím pádem vzdušné, což dodá prostoru mix lehkosti a dramatu. Jsou pro svou výšku také velmi elegantní. Mají neutrální barvu, hodí se proto téměř ke všemu. A v neposlední řadě se doma stávají zástupci přírody, její nespoutanosti a krásy.

Nejjednodušším využitím pampové trávy jako dekorace je proto její prosté umístění do vázy bez ničeho dalšího. Záleží na vašem interiéru, k čemu budete trávu ladit. Vezměte v úvahu celkový styl vašeho obývacího pokoje či ložnice a jakého dojmu chcete dosáhnout. Nic nezkazíte čistě bílou keramickou vázou, která se hodí opravdu ke všemu. Vybírat můžete z minimalistického designu, nebo ze složitějších kousků. Každá váza vytvoří odlišný, unikátní dojem.

Pokud se řadíte spíš k příznivcům boho stylu, přírodních materiálů a měkkých textur, zkuste pro svou pampovou trávu zvolit spíše dřevěnou nádobu. Krásně podtrhne a zvýrazní její přirozený půvab.

Nejste si jistí, do čeho pampovou trávu umístit, aby co nejlépe ladila? Nelamte si hlavu a zkuste nejjednodušší variatnu – skleněnou vázu.

Kombinace s dalšími rostlinami

Vyzkoušejte pampovou trávu nakombinovat s dalšími (sušenými) květinami a rostlinami. Můžete různé druhy naaranžovat do jedné vázy nebo nádoby, nebo namíchat vázy různých výšek z jednotlivými druhy. Pro svůj neutrální vzhled je aranžování pampové trávy poměrně jednoduché a máte-li estetické cítění, pak jistě nešlápnete vedle s takřka jakoukoli kombinací.

A jak najít rostliny, které se nabízejí ke kombinaci s pampovou trávou? Konkrétně můžete použít další sušené trávy, klasy, obilí, len, exotické palmové listy, sušené hortenzie, bavlník, eukalyptus, ruscus a další. Kombinovat můžete i s textilními květinami. Vaše kreativita tu má zelenou.

Trendy výzdoba akcí

Využití pampové trávy dalece přesahuje výzdobu domova, v současné době je velkým hitem také jako součást výzdoby různých typů akcí – svateb, různých oslav, party a eventů. Často se z trávy vytváří vysoké, výrazné aranže, například do svatební uličky. Používá se i na samotný svatební oblouk/slavobránu, kdy vytváří obzvlášť dramatický efekt. Typické jsou i závěsné aranže na stěnu, často v kombinaci s výraznými, exotickými listy.

Inspirace: odvážná moderní výzdoba s pampou
Vysoké aranže ve svatební uličce z naší tvorby

Pampová tráva je perfektní volbou i do svatebních kytic. A pokud zvolíte celou kytici v podobném duchu – tedy vyrobenou ze sušených a textilních květin, zůstane vám trvalá připomínka vašeho svatebního dne, kterou můžete použít jako dekoraci do vázy. Tráva ve svatební kytici působí elegantním, vzdušným dojmem a zároveň jí dodává dramatičnost.

Svatební kytice z naší tvorby

Co dělat, aby pampová tráva vydržela co nejdéle

Že je pampová tráva úchvatnou dekorací jste už jistě přesvědčeni, jak o ni ale pečovat, aby vydržela krásná a v dobré kondici co nejdéle? Vyzkoušejte následující tipy:

  • pampovou trávu načechrejte fénem na vlasy (použijte ideálně studený vzduch);
  • pokud jste s tvarem spokojeni, zafixujte ji lakem na vlasy (jen lehce) – tráva pak nebude tolik opadávat;
  • sušená pampová tráva nepotřebuje vodu, stačí jen přibližně každých 6 měsíců přestříkat lakem;
  • pravidelně oprašujte usazený prach.

Podělte se v komentářích, co vy a pampová tráva – uvažujete o jejím pořízení do vašeho domova? Doufám, že se vám článek líbil! ☺️ Pro další květinové tipy sledujte můj blog.

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..