Hledáte inspiraci, jak vnést jarní atmosféru do svého domova? K jaru neodmyslitelně patří bohatě kvetoucí jarní květiny, jejichž krása je po zimě tak osvěžující! V článku vám ukážu ty nejoblíbenější jarní květiny a užitečné tipy, jak si s nimi vyzdobit domov v romantickém stylu.

Jaro je konečně za rohem. Dlouhé zimní období je (téměř) za námi a teď je ten pravý čas vnést do svého domova novou energii. Svěží první jarní květy, zelenající se větvičky a pastelové barvy dokážou zlepšit náladu a připravit naše domovy na novou sezónu. Probouzející se příroda nám vlévá novou energii a dávku optimismu. Všechno se probouzí a stejně tak my!

Je proto nejvyšší čas vyzdobit i svůj domov krásnými jarními dekoracemi, jarními květinami, větvičkami a barvami! Milujete romantický styl? Jarní výzdoba vám půjde sama. Jarní květiny jsou jemné, často s křehkou strukturou. Jaké ale vybrat a jak výzdobu domova sladit s dalšími dekoracemi? Podívejme se na to.

Zátiší s větvičkami – lehký dotek jara

Jako první většinou rozkvétají stromy a keře. Jejich jemné květy probouzejí romantickou náladu snad i v tom, kdo jinak romantiku v lásce nemá. Příslib něčeho nového, nových tajemných začátků, které nás to jaro možná čekají. Něha a radost z obyčejných maličkostí. Přenesme si tyto pocity i domů!

Ustřižené větvičky s květy bohužel ve váze příliš dlouho nevydrží. Ale jejich krása vás potěší alespoň chvíli.

Rozkvetlé větve s květy naaranžujte do vázy a umístěte na místo, kde vyniknou – třeba na krbovou římsu či stolek v rohu obývacího pokoje.

Vyšperkovaný vstup do domu

Vstupní dveře jsou tím prvním, co vidíme při příchodu domů (a co vidí jako první naše návštěvy), udělejme z nich proto skvělou podívanou, která nás bude lákat vejít dál.

Jako první vás při výzdobě dveří napadne asi věnec. A máte pravdu, protože věnec je symbolem rodiny a něco vypovídá o osobnostech domácnosti – minimálně to, že milují výzdobu svého domova. Jarní věnec na dveře může mít mnoho podob.

Pokud dáváte přednost živým materiálům, pak bude nejčastěji z proutí nebo buxusu, ozdobený větvičkami, peřím, a různými dřevěnými přízdobami. Živé květiny na věnci moc dlouho nevydrží.

Barva záleží na vašem vkusu, ale u jarních dekorací nešlápnete vedle se žlutou, zelenkavou, světle růžovou, fialovou či modrou – jakékoli pastelové barvy jsou vítány.

Dveře nejsou jen o věnci

Věnec není to jediné, čím zkrášlit vstup do vašeho domova. Existuje spoustu možností, jak vchod ozdobit.

Vedle dveří můžete umístit dva velké květináče (možná je u dveří už máte) a ty nazdobit podle aktuálního ročního období. Klasickou možností je nakoupit hrnkové květiny a květináče osázet.

Na jaře můžete zkombinovat prvosenky jarní s nejrůznějšími cibulovinami – narcisy, tulipány, hyacinty a dalšími. To je základní část výzdoby.

S květináči si ale můžete dále pohrát a ozvláštnit je pomocí dlouhých větví, které vsadíte do rohů nádob. Nebo po obvodu nádoby umístěte drobnější větvičky, které v jejich horní části svážete k sobě ozdobnou stuhou. Celý dojem umocníte tím, když vedle větších květináčů naaranžujete další dekorace:

  • lucerny se svíčkami s mašlí v pastelové barvě,
  • sošky či figurky zajíců, velikonočních vajec,
  • košíky a menší květináče s jednou rostlinou,
  • rohožku s jarním motivem.

Vneste si jarní přírodu dovnitř

Když už budete u nakupování nových cibulovin (mimochodem kdo by jim v květinářství odolal?), pořiďte si pár kousků i do interiéru. Budou vám sice dělat parádu jen poměrně krátce, pak ale můžete uschovat jejich cibulky a zasadit na příští rok. V době svého květu jsou ovšem velmi povzbudivou dekorací, která v jarním období doma nesmí chybět. Narcisy nebo hyacinty můžete nechat ve svých původních obalech, jen je v nich umístěte do nějakého ozdobného, třeba keramického květináče (abyste je mohli také občas zalít).

Vytvořte si krásné zátiší na stůl v podobě kvetoucích cibulovin, svíček a drobných dekorací – například porcelánových zajíčků či vajíček.

Skvěle můžete i zkombinovat svou celoroční dekoraci ze sušených květin, k tomu přidat vázu živých tulipánů, větve s kočičkami, velkou svíčku a krásná jarní výzdoba je na světě! S dekoracemi si pohrajte – zkoušejte různé kombinace více druhů (květin, aranží, drobností), zkoušejte, co se k sobě hodí a jaký z toho máte pocit (ten je nakonec tím nejdůležitějším ukazatelem).

S výzdobu jarními květinami a zelení do svého domova vnesete pozitivní energii. Pro mě je každoroční jarní výzdoba něčím, na co se velmi těším, protože je to po zimě takový rozdíl! Člověk má hned lepší náladu, když se obklopí krásnými věcmi, i když venku ještě občas mrzne. 🙂

Doufám, že se vám článek líbil a našli jste inspiraci pro svou romantickou jarní výzdobu domova. Ať máte krásné jaro!

Moc ráda vám vyrobím jarní dekorace, kterými můžete svůj domov zkrášlit.