Balkon je ideálním místem pro chvíle klidu, pohody a relaxace. Možná jste se rozhodli pro obměnu vašeho balkonu, nebo vás čeká zařizování nového balkonu. Inspirovat se můžete i když nechcete dělat velké změny, ale balkon jen zútulnit a zvelebit. Následující tipy vám poradí, jak na balkon přizvat klid a proměnit ho v relaxační kout vašeho domova.

Vyberte si styl balkonu

Ze všeho nejdřív, ještě než se pustíte do zvelebování, se rozhodněte, do jakého stylu budete svůj balkon ladit. Možná se vám zdá tento krok jako malichernost, ale vězte, že od zvolení jednotného stylu se odvíjí vše ostatní – nábytek, dekorace a doplňky, dokonce i druhy rostlin.

Zamyslete se také, k čemu chcete balkon využívat nejvíce – k relaxaci po dlouhém dni v práci? K posezení s rodinou a přáteli? Nebo třeba k pohodlnému čtení knih? Možná, že se vám zamlouvá od každého něco, samozřejmě se nemusíte upínat k jedné variantě, jak balkon využívat. Spíše vám to pomůže uvědomit si, co na vašem balkoně nesmí chybět, aby byla vaše oáza klidu opravdu dokonalá.

Boho styl

Uvolněný boho styl vám na balkon vnese pořádnou dávku svobody, uměleckosti a především útulnosti. V boho stylu hrají hlavní roli tři prvky: barvy, vzory a textilie. Zapomeňte na strohost a dejte všem zrakům najevo – tady se oslavuje život.

Pokud si budete balkon zařizovat v boho stylu, pak se rozhodně nemusíte držet zpátky. Doslova se totiž vyřádíte s nejrůznějšími dekoracemi, doplňky, exotickými rostlinami, barevnými polštářky, lapači snů, macramé a dalšími závěsnými dekoracemi. Zapomenout byste neměli ani na lucerny a svíčky.

U boho stylu vsaďte na pohodlí, nízké sedačky třeba z palet, široká křesla, taburety a koberečky.

Klid na balkoně v boho stylu. Jak si vytvořit z balkonu oázu klidu - boho styl.
I takto může vypadat dekorativní boho styl na balkoně. Pomocí boho stylu si snadno vytvoříte z balkonu oázu klidu.
Zdroj: Instagram: @theaccidentalbohemian, @munichjungle

Romantický styl

Pokud jste duší nenapravitelní romantici, nebo máte zkrátka slabost pro všechno něžné, zasněné a zdobné, vsaďte na romantický styl. Co tvoří romantickou výzdobu balkonu? Jsou to především květiny, pastelové barvy a drobné doplňky.

U květin se zaměřte na bohatě kvetoucí druhy – truhlíky osázené typickými letními balkonovkami (pelargonie, surfinie, bacopa, petunie, verbena), které vám vytvoří dechberoucí záplavu květů.

Květiny využijete také jako vzor na přehozech či polštářích, což romantický dojem ještě umocní. Barevně můžete výzdobu balkonu ladit do světlých odstínů – například u nábytku zvolte světlé odstíny dřeva, nebo bílý kov.

Zaplňte svůj balkon dekoracemi – použijte vázy s květinami, květináče různých velikostí a tvarů, ubrusy, sošky, čajovou konvici a nezapomeňte ani na drobný nábytek, jako malé stolky či stojany na květináče.

Romantický balkon jako oáza klidu.
Růžově kvetoucí muškáty, světýlka, pastelově růžové polštářky, lucerny…dohromady tvoří velkou romantiku.
Zdroj: homelisty.com/guirlande-lumineuse-deco

Skandinávský styl

Klid na balkon vám může vnést i tento minimalistický styl, kterému dominuje použití přírodních barev (respektive potlačení barevnosti) – odstíny bílé, béžové, šedé, i přírodních materiálů. Skandinávský styl se vyznačuje použitím dřeva, nebo kovu, či jejich kombinaci.

Ač původem ze severu – i tento styl může být velmi hřejivý a pohodlný – vybavte svůj balkon nízkými sedačkami a křesly s dekami a polštáři v neutrálních odstínech. Přírodní vzhled balkonu podtrhněte truhlíky a květináči osázenými bylinkami – mátou, bazalkou, nebo třeba rozmarýnem.

Vdechněte svému balkonu útulnost – inspirujte se dánským hygge a doplňte balkon světýlky, svíčkami a hřejivým nápojem v dobré společnosti.

Dřevo, tlumené odstíny bílé a zeleň. To je poklidný skandinávský styl, který vám zútulní balkon.
Dřevo, tlumené odstíny bílé a zeleň. To je poklidný skandinávský styl.
Zdroj: onekindesign.com/2018/06/29/scandinavian-style-outdoor-balcony

Výše zmíněné styly berte jen jako inspiraci, jak o zařízení balkonu přemýšlet. (Naštěstí) existuje tolik možností! Samozřejmě se nemusíte striktně držet jednoho stylu.

Experimentujte a vytvořte si vlastní styl složený z toho, co se nejvíce líbí vám, a co nejvíce odráží vaši osobnost. I zařízením svého balkonu můžete vyjádřit svou jedinečnost. Důležité je, abyste se v něm cítili příjemně.

Nábytek na balkon

Čím se řídit při výběru nábytku na váš balkon? Najdete tu několik kritérií, kterými se při hledání vhodného nábytku na balkon zabývat.

Nábytek, který vám zútulní balkon.

Účel nábytku na balkon

Jak už bylo zmíněno výše, rozhodněte se, k čemu chcete svůj balkon využívat. Podle toho se zaměřte na druh nábytku. Vy víte nejlépe, zda využijete více jídelní stůl a několik židlí, nebo spíše pohodlnou sedačku a křeslo.

Chcete-li svůj balkon využít k pěstování bylinek, poohlédnete se nejspíš po praktickém stojanu na květináče. Je součástí vašich představ o oáze klidu houpačka? K jejich naplnění vám poslouží závěsné křeslo.

Velikost balkonu

Vcelku logickým, ale nezaměnitelným kritériem při výběru nábytku na balkon je bezesporu celkový rozměr vašeho balkonu. Možná, že vaše představy dalece přesahují rozměry vašeho balkonu. Ani tak ale nemusíte zoufat.

Zkuste se zamyslet, jak si věc, po které toužíte, aspoň částečně nahradit. Tak například pokud sníte o pořízení vířivky, což vám (logicky) panelákový balkon ani zdaleka neumožňuje, pořiďte si jako malou kompenzaci za ní nějaký vodní prvek. Třeba malou stolní fontánu. Vířivku vám sice plně nenahradí, ale spojení s přírodou prostřednictvím vodního prvku určitě.

Komfort balkonového nábytku

Svůj balkon si chcete zařídit jako svou oázu klidu. Myslete proto v první řadě na pohodlí. Vyzkoušejte si, zda se vám na dané sedačce bude sedět pohodlně. Představte si, že si na ní zachumlaní v dece vychutnáváte ranní kávu.

Hledejte takový nábytek, který vám bude příjemný i na pohled. Možná je pro vás to pravé paletový nábytek. Nebo lehký ratanový. Ať je každý kus nábytku nejenom praktický, ale hlavně pro vás pohodlný a příjemný.

Balkonové květiny a rostliny.

Balkonové květiny a rostliny

Balkon přímo vybízí a láká k tomu, pořídit si pár (nebo spoustu) rostlin a květin. Obsáhnout vše, co lze na balkoně pěstovat, by vydalo na (nejeden) samostatný článek. Podívejme se proto na pěstování na balkoně alespoň letem světem.

Letničky na balkon

Ve druhé polovině května (po tzv. ledových mužích), kdy už by neměly hrozit mrazy, můžete vysazovat na balkon letničky. Sázejí se typicky do podlouhlých truhlíků, nebo různých květináčů – malých i velkých, na noze či klasických misek.

A jaké druhy zvolit? Nejjednodušší bude poohlédnout se přímo v zahradnictví a vybrat si druhy lahodící vašemu oku, ale také takové druhy, které jsou vhodné pro danou světovou stranu, na kterou váš balkon směřuje.

V každém případě vedle nešlápnete s klasickými muškáty – a nemusíte se bát toho, že váš balkon bude vypadat jako každý druhý. Dnes existuje nepřeberné množství druhů muškátů, z nichž můžete vybírat.

Oblíbené jsou i petunie a surfinie, které bohatě kvetou a vytvoří vám koberec z květů. Krásná je i bacopa s drobnými bílými nebo fialovými květy. Nelze nezmínit také typickou letničku lobelku, která vás potěší svými jemnými květy v modré, fialové nebo bílé barvě.

U letniček je obzvlášť důležitá zálivka a přihnojování během sezóny.

Letničky na balkon - pelargonie, surfinie, bacopa a další.

Bylinky na balkon

Pro pěstování bylinek nepotřebujete velkou zahradu, krásně se dají pěstovat i na balkoně. Bylinky vás potěší hned několikrát.

Radost vám budou dělat na pohled – jejich zeleň vás bude uklidňovat. K tomu nádherně voní – vzpomeňte si, jakou vůni zanechá levandule, rozmarýn, máta, nebo mateřídouška?

A nakonec vás potěší jejich zpracování v kuchyni, jako ochucovadlo pokrmů, nebo přísada do nápojů (je libo mojito, nebo ledový čaj s meduňkou?). Můžete si z nich připravit nálev, čaj, konzumovat je čerstvé, nebo sušit. Bylinky jsou prostě láska!

Bylinky, které je možné pěstovat na balkoně.

Zelenina na balkon

Nemusíte myslet v malém, na balkonu se klidně pusťte i do pěstování některých druhů zeleniny. Některé výše zmíněné bylinky se totiž náramně hodí k sazenicím zeleniny. Zasaďte si například vedle sebe bazalku a keříková rajčata.

Pěstovat na balkoně můžete i papriku. Péči o zeleninu vám usnadní samozavlažovací květináč.

Zútulňující dekorace na balkon

Doplňky a dekorace na balkon - polštáře, květináče, lapače, svíčky.

Celkovou atmosféru vašeho balkonu dovrší maličkosti – totiž dekorace a doplňky. Možná k nim máte rozporuplný vztah – lidé se často obávají, aby to s dekorováním svých obydlí nepřehnali a prostor nepůsobil “přeplácaně”. Dejte na svou intuici a řiďte se při výběru dekorací svým citem a vkusem.

Pohodlí zajistíte matracemi, polštáři – velkými na opření i malými pro vzhled, dekami pro chladnější večery. Váza s květinami na stole dodá vašim chvílím oddechu půvab a příjemnou energii. Prostor vám zjemní například lapač snů zavěšený na zdi. Teplo a útulno pak zajistí večer rozsvícená světla svíček a světýlek.

Ať je vám na vašem balkoně příjemně a vytvoříte si svou oázu klidu. 😇 Podívejte se, jaké služby nabízí můj květinový ateliér, který by vám s květinovou výzdobou balkonu mohl pomoci.