Kdo by neznal hygge. Na toto zvláštní slovo jste jistě už někdy narazili – třeba při čtení všemožných časopisů či článků na internetu, které tento dánský fenomén v posledních letech doslova zaplavil. Ani mě hygge neminulo, ale chvíli jsem odolávala tomu, abych se o něm dozvěděla cokoli bližšího (někoho snad minula tato kniha?). Po přečtení dalších zdrojů jsem si ale tenhle zajímavý dánský koncept oblíbila a ráda vám dnes představím, co to hygge vlastně je a čím ho vytvořit.

Co je hygge?

O konceptu hygge se tradičně uvádí, že je dánské, ale v zásadě je univerzální. Lze použít kdekoliv a v blížících se zimních měsících tím spíš i u nás – dny se krátí a noci prodlužují, často nás trápí nedostatek slunečního svitu a svět se stává více a více depresivním místem. Tehdy nastupuje do hry hygge.

Fenomén hygge je způsob života, možnost, jak na život nahlížet a žít ho v příjemné atmosféře. Hygge je spojeno především s domácím prostředím, které se pro nás stává bezpečným přístavem, kde se obvykle lidé sdružují a čerpají síly na běžný život. Hygge ale najdeme i mimo domov, často tam, kde se to domovu podobá, kde je útulná atmosféra.

 

Charakteristické prvky konceptu hygge:

♥ útulná atmosféra – často vytvářená správným osvětlením (typicky tlumené, několik menších zdrojů světla, často svíčky);

♥ pocit sounáležitosti, pospolitosti;

♥ plné prožívání přítomného okamžiku;

♥ pocit bezpečí;

♥ pohodlí;

♥ vděčnost za to, co právě máme;

♥ příjemný pocit.

Tenhle úryvek z knihy Lykke (Štěstí, Christian Bjornskov) podle mě dokonale vystihuje, jak se na hygge dívat:

Právě prostřednictvím hygge nacházíme a budujeme skutečně silné vztahy s jinými lidmi. V hygge tkví nenucenost. To znamená, že můžeme být spolu s přáteli a rodinou, aniž bychom plánovali cokoli jiného než odpočinek a společnou pohodu. V jejich společnosti získáváme odvahu být sami sebou, což nás utvrzuje v tom, že máme v životě stálé vztahy, a tím pádem nikdy nezůstaneme sami. Je to společenská jistota nezměrné hodnoty a jeden z nejdůležitějších zdrojů našeho štěstí.

V hygge také nalézáme upřímnost a nenucenost. To znamená, že si troufáme vyjadřovat i nesouhlas. A když se ve vzájemném respektu a pohodě odvažujeme pouštět do diskuze o zásadnějších životních otázkách, získáváme příležitost nahlédnout sebe samotné i vlastní život z nové perspektivy a také si lépe uvědomujeme to, díky čemu jsme šťastní. Zároveň nám nový pohled na věc odhaluje, co jsme schopni změnit, abychom nabyli ještě větší duševní pohody. V hygge nenalézáme extatické a často jen chvilkové štěstí, ale zažíváme ho v jakési každodenní podobě. Hygge přispívá k obecné spokojenosti z dlouhodobého hlediska.

Právě tím si mě hygge získalo – jde o příjemné pocity, které bychom měli zažívat co nejčastěji. O čem jiném by měl život být, než o tom mít se hezky?

 

Hygge aktivity

Jaké aktivity jsou pro hygge typické a můžete je provozovat třeba hned?

  1. Návštěvy přátel, rodiny – jedním ze stěžejních prvků hygge jsou sociální vazby a ty je dobré pěstovat vzájemným setkáváním. Je skvělé vytvořit takovou atmosféru, aby se u vás hosté cítili jako doma.  Ať už jde o členy domácnosti, širší rodinu nebo vaše přátele – nemusíte pořádat velké párty, jde o jednoduché posezení u kávy, čaje nebo dobrého jídla. Vytvářejte si vlastní tradice.
  2. Vytváření útulné atmosféry pomocí svíček – svíčky dodávají prostoru velmi útulnou atmosféru a v zimě jich můžeme pálit co nejvíc. Sálá z nich teplo a příjemno. Pak už se jen stačí zachumlat do deky a upíjet čaj. Co víc k tomu dodat?
  3. Tvoření – k hygge také patří výroba nejrůznějších dekorací, DIY projektů podle daného ročního období. Teď před Vánoci si můžete třeba vyrobit vlastní adventní věnec, visačky na dárky, dát si k tomu svařák a mít se prostě dobře.
  4. Blíž k přírodě – nemusíte být pořád zalezlí uvnitř, abyste pocítili hygge. Jen vyjděte ven, do lesa na dlouhou procházku, cestou nasbírejte pár šišek, pokochejte se měnící se přírodou a dýchejte čerstvý vzduch. Někdy ani nic víc nepotřebujeme.
  5. Zacvičte si – nemám teď na mysli podávání maximálních sportovních výkonů, ale klidnější cvičení jógy nebo pilates za příjemného světla, v tlumenější atmosféře, třeba u nějaké příjemné hudební kulisy.

Občas se setkávám s názorem, že hygge je zbytečná teorie o tom, že zapálit si svíčku a zabalit se do deky rovná se příjemný pocit. Nemyslím si, že je až tak zbytečná. Právě díky hygge si můžeme uvědomit, že docela obyčejné okamžiky dávají dohromady šťastně prožitý život. Hygge nám připomíná, jak jsou tyhle chvilky nezbytné, abychom cítili něco, co tak usilovně všichni hledáme – pocit štěstí.

Co vy a hygge? Je vám tento koncept blízký?