Po dlouhé zimě je jaro vždycky jako za odměnu. Konečně se všechno zelená, roste, kvete. Příroda se probudila znovu k životu a podobně tak my, lidé. Pro někoho není ten přechod snadný, a místo více energie ho skolí jarní únava. Je to i tvůj případ?

Ani na jaře bys neměla zapomínat na péči o sebe. Dopřát svému tělu, mysli i duši vše, co zrovna potřebuje. Péče o sebe ti nemusí zabrat hodiny tvého času, někdy stačí dopřát si alespoň pár minut pro sebe a uvidíš ten rozdíl. Třeba si vybereš z mého seznamu nápadů na jarní péči o sebe, díky kterým se krásně zrelaxuješ.

1. Relax v přírodě – jdi hledat kvetoucí stromy, keře, rostliny

Ta jarní příroda! Asi se shodneme, že je nádherná. Rašící svěže zelené listy stromů, bohatě kvetoucí keře a jarní rostliny. Užívej si je, dokud to jde. Každý rok lituji, jak rychle odkvetou třeba sakury nebo magnolie.

Proto, využij volnou chvíli a projdi se parkem, všímej si kvetoucí krásy kolem cest a třeba si je vyfoť na památku. Příroda má na tvé zdraví velmi dobrý vliv. Navíc ti dodá tolik potřebnou energii.

2. Natrhej si do vázy šeřík

Neznám nikoho, kdo by nemiloval šeřík. (A já jsem asi jeho největší milovnice. 😄) Jeho opojná vůně a uklidňující fialově zbarvené květy tě budou těšit a naplňovat krásou.

Váza s šeříky ti zkrášlí prostor a bude ti dělat radost kdykoli na ní zamíříš svůj pohled. Tenhle relaxační bod ti taky může poskytovat potřebnou inspiraci.

3. Pusť se do jarního úklidu

Jaro bývá také spojováno s typickým jarním úklidem, během kterého čistíme, třídíme, vyhazujeme vše, co už nám neslouží a překáží. Možná si říkáš, že úklid rozhodně nepovažuješ za relaxační činnost (i když jsou i takoví lidé, kteří úklidem relaxují).

Zkus se ale na úklid podívat trochu jinak. Nemusíš se pouštět do generálního úklidu celého bytu, stačí, když začneš s něčím malým. Nastav si na mobilu časovač na 20 minut, během kterých si udělej pořádek třeba na svém pracovním stole. Zbav se všeho, co tě okrádá o pozornost a vyvolává to v tobě třeba i nepříjemné pocity. Podobně vytřiď šuplíky. Díky tomu dáš prostor nové energii, novým myšlenkám a nápadům a jistě se budeš cítit o mnoho lépe – lehčeji.

4. Zařaď do svého dne self care rituál

Péči o sebe je důležité věnovat se pravidelně. Zařaď ji do svého běžného dne. Jak? Udělej z ní takový svůj rituál. Něco, na co se budeš moct každý den těšit. Třeba taková večerní chvilka, kdy se věnuješ péči o svou pleť, nebo podvečerní káva na zahradě, ranní jóga. Může to být cokoli! A samozřejmě je skvělé, když máš takových rituálů během dne i více. Popřemýšlej, jak vnést do péče o sebe pravidelnost, naplánuj si dané aktivity a dodržuj je.

Já jsem si třeba poslední dobou zvykla na svůj ranní rituál, díky kterému se nemůžu dočkat rána už večer! A to jsem dřív vstávání neměla dvakrát v oblibě. Ve zkratce řečeno, skládá se z jógy, 10 minutové meditace, journalingu a vizualizace. Velmi účinný nástroj, jak se cítit líp během celého dne.

5. Pořiď si nějakou jarní dekoraci

Udělej si radost nějakou krásnou jarní dekorací. Trochu obměníš výzdobu svého domova a dáš mu tak nový vzhled.

Může to být květinová dekorace doprostřed konferenčního stolku v obývacím pokoji, nová váza na čerstvé květiny, svíčka s vůní připomínající jaro, nebo třeba věnec na dveře. Nové věci přinášejí novou energii.

6. Dej si social media detox

Sociální sítě jsou skvělým místem pro inspiraci, komunikačním kanálem s blízkými, a taky s lidmi, s nimiž máme společné zájmy. Mají ale taky plno negativních účinků, díky nimž se spousta jejich uživatelů dostane do módu nezdravého porovnávání se, pocitů závisti, nepřejícnosti, zloby. Na sociálních sítích je spousta lidí závislých. Ruku na srdce – k tomu patří i kontrolování feedu každou volnou chvilku v MHD, na poradách, ráno po probuzení. Sociální sítě v nás vzbuzují strach z toho, že něco zmeškáme, že nám něco uteče.

Jak skvělé je proto dopřát si čas od času detox od sociálních sítí. Můžeš to dělat každý den, pro své duševní zdraví. Nebo jeden den v týdnu. Máš nutkavou potřebu rychle se podívat na sítě – co je nového? Jen rychle omrknout novinky. 5, 10, 15 minut uteče jako nic. Kolikrát za den tohle uděláš? Zkus si místo toho v klidu vypít ranní kávu, věnovat skutečnou pozornost tomu, co obědváš a usínat bez scrollování Instagramem. Mě k tomu velmi pomohla aplikace Digitální rovnováha, díky níž jsem si nastavila vypnutí určitých rušivých aplikací od večera do rána. A je klid!

7. Starej se o zahradu, zkrášluj bydlení

Pečovat o zahradu může mít velmi uklidňující účinky. Jaro k tomu vybízí – pořídit si nové letničky, zasadit zeleninu, doplnit si bylinkovou zahrádku. Je skvělé vypěstovat si vlastní rajčata, bazalku, mátu, meduňku a další.

Nemáš zahradu? Zasaď si nějaké květiny do květináčů a dej je na okno, nebo na balkon. I tak můžeš vypěstovat krásné rostliny a strávit nějaký příjemný čas péčí o ně.

Relax zažiješ i na svém balkoně, nebo terase. Nyní, před létem, je ideální doba na to, balkon nebo terasu upravit podle svých představ. Pořiď si nějaký nový kus nábytku, nebo doplňky – deky, plédy, polštářky – i malé doplňky prostor zútulní a zpříjemní tvé chvilky relaxu.

8. Probuď svou spiritualitu

Pokud jsi spirituálně založená, udělej si radost něčím novým do své sbírky. Pořiď si nové vykládací karty (já si dělám zálusk na Karty hvězdných duší od Rebeccy Campbell 😍), nové minerální kameny, které pozvednou vibrace tvého domova, nebo třeba lapač snů. Tyto předměty budou skvělým nástrojem, jak se napojovat více na sebe, ale i na něco většího, než jsme my.

9. Dopřej si čas na odpočinkovou aktivitu

Ve dnech, kdy je zataženo a celé dny jen proprší, procházky venku nejsou úplně ideálním relaxem. Možná raději strávíš nějaký čas doma a necháš proudit svou kreativitu. Jsi šikovná malířka? Ráda kreslíš? Popusť uzdu své fantazii a něco krásného vytvoř. Nedělej si hlavu s výsledkem, prostě jen tvoř.

Pokud se necítíš sebejistě v uměleckém vyjádření, nebo chceš vyzkoušet něco nového, třeba tě zaujme malování podle čísel. Jde o techniku, kdy vybarvuješ označené plochy štětcem. Báječná forma relaxu!

10. Začni ladit formu na léto

Uvedený nadpis ber trochu s nadhledem. 🙂 Osobně nejsem zastánkyní rychlých metod, jak “zhubnout do plavek”, ani je nedoporučuju. Spíš využij tuto dobu, kdy spoustu fitness instruktorů zveřejňují své letní výzvy, a začni cvičit třeba právě podle nich. Bude pro tebe jednodušší řídit se pevně stanoveným plánem, když budeš vědět, co který den cvičit.

Můžu ti doporučit známou fitness instruktorku Cassey a její Blogilates. Nedávno zveřejnila svůj 14 denní program, který obsahuje jak cvičení, tak jídelníček. Nebo vyzkoušej cvičení podle skvělé Rebeccy-Louise.

Doporučuju, aby sis z pohybu vytvořila návyk, který budeš opakovat každý den. Tato forma péče o sebe ti přinese mnoho pozitivní energie, pocitů síly a radosti. Věř, že nikdy nebudeš litovat toho, že jsi právě odcvičila. Vždy ti odcvičení workoutu přinese něco pozitivního – pocit vítězství nad výmluvami, nad svou myslí, nad leností, nakopne tě to a motivuje k dalším činnostem. A to na cvičení miluju!

11. Zapisuj si přečtené knihy

Tip pro všechny knihomoly. Chceš mít přehled v tom, co jsi přečetla, o čem kniha byla, a jak tě ovlivnila? Založ si deník, kam si budeš podrobnosti o knihách zapisovat. Vytvoříš si tak ucelený přehled o hlavních myšlenkách knih, které jsi zrovna přečetla.

Nedám dopustit na Zápisník milovnice knih (Jana LeBlanc, Martina Pavlová), kam si přečtené knihy můžeš pohodlně zaznamenávat. Navíc je plná praktických tipů pro všechny knihomolky.

…odpoj se od světa, na chvíli…

Co takhle nedělat nic? Někdy se toho na nás valí tolik, že nemáme chuť dělat vůbec nic. Něco ti řeknu: i to je v pořádku. Pokud to potřebuješ, sedni si a klidně zírej čtvrt hodiny do zdi. Třeba při tom přijdeš na nějaký skvělý nápad! Nebo taky ne, a aspoň si odpočineš. 🙂 Dopřeješ své hlavě pauzu. A o to jde. Potom se zvedni a pokračuj v práci. Nebo vyzkoušej některý z uvedených bodů výš. Uvidíš, který ti nejvíc sedne.

Přeji ti krásné jaro! 🌸