💍 nové svatební výrobky na e-shopu v pondělí 16. ledna 💍

DIY: návod na adventní věnec z jedle | vánoční inspirace

DIY: návod na adventní věnec z jedle | vánoční inspirace

Kdo by nemiloval adventní věnce? Je to první jasný důkaz toho, že Vánoce se nezadržitelně blíží. Advent by měl být obdobím klidu, takového usebrání se, času s blízkými. O tom, že realita bývá jiná (panika, stres a shon), se nebudu rozepisovat, abych té panice ještě více nepřidávala. 😀

Protože si vážně myslím, že advent je skvělý čas k tomu, abychom se naladili na blížící se svátky a uklidnili ten chaos, který jsme si během celého roku v sobě utvořili. No a vyrobit si svůj adventní věnec je přece výborný způsob, jak tu klidnou část roku odstartovat. 🙂

Možná, že máte více času, nebo alespoň chuť si něco kreativního vytvořit. Materiál na výrobu adventního věnce teď možná budete shánět trochu hůře, ale třeba vám zbyly nějaké dekorace z minulých let, nebo vždy můžete sáhnout po přírodninách. Takže, máte-li chuť, pusťte se do výroby adventního věnce spolu se mnou.

Na výrobu adventního věnce potřebujete:

  • slaměný korpus;
  • chvojí – větvičky např. z jedle;
  • aranžovací drát;
  • kleště;
  • nůžky;
  • 4 bodce + 4 svíčky;
  • stuhu;
  • dekorace, vánoční přízdoby (látkové květiny, baňky, šišky, skořice apod.) – dle vaší fantazie;
  • tavnou lepicí pistoli.

1) PŘÍPRAVA CHVOJÍ

Ze všeho nejdřív si připravte chvojí, ze kterého budete věnec vyrábět. Doporučuju jedli – je o něco méně opadavá a při práci nebude pichlavá. 🙂 Nastříhejte si jednotlivé, přibližně stejně dlouhé větvičky. Je rozhodně lepší mít materiál takto připravený, než stříhat větvičky během motání věnce.

2) VÁŽEME VĚNEC

Teď už můžeme navazovat větvičky na věnec. Postup není vůbec tak složitý. Nejprve si věnec otočíme spodní částí navrch. Provlečeme vázací drát provázkem, drát „zašijeme“ a jeden konec drátu zapíchneme do korpusu. Věnec otočíme zpět a drát je připevněný.

Teď už přikládáme jednotlivé větvičky kolem celého korpusu a snažíme se zakrýt celý věnec tak, aby nevykukovala slaměná část.

Věnec zakončíme podobně, jako jsme ho začali – otočíme celý korpus dolů, drát odstřihneme, jeho konec spojíme se začátkem drátu, který byl zapíchnutý v korpusu, konce omotáme kolem sebe a znovu zapíchneme do korpusu.

3) PŘIDÁME BODCE

Ve chvíli, kdy máme celý věnec zaplněný chvojím, můžeme přidat bodce na svíčky. Máme několik možností, jak je umístit – nejčastěji se dávají křížem – vždy naproti sobě, nebo dát svíčky vedle sebe (v jedné polovině věnce). Bodce jednoduše zapíchneme do korpusu (můžete přidat i lepidlo tavnou pistolí). Dejte pozor, aby byly zapíchnuty opravdu dobře tak, aby svíčky potom byly stabilní.

4) PŘIDÁME STUHU

Teď se už můžeme dát do zdobení! Tento krok je volitelný – je to taková zajímavá možnost, jak věnec dekorovat, a to přidáním hezké vánoční stuhy. Já jsem například ustřihla kousek stuhy s vločkami, její konec jsem přilepila lepidlem zespod do korpusu a pravidelně jí omotávala celý věnec.

5) UMÍSTÍME SVÍČKY

Svíčky na adventním věnci samozřejmě nesmí chybět. Na trhu jich je opravdu celá řada – vybírat můžete mezi klasickými válečky, koulemi, hranoly, apod. Nemluvě o velkém množství variant velikostí a barev. Vybírejte také s přihlédnutím k celkové velikosti věnce – na velkém věnci by vám malé svíčky spíše zanikly, naopak na menší průměr věnce se nehodí obří svíce. Já jsem zvolila perleťové svíčky 10 x 5 cm. Svíčky můžete na bodce jednoduše nabodnout, nicméně já je vždy pro jistotu lepím tavnou pistolí.

6) DEKORUJEME

Přichází tak nejkreativnější část procesu, totiž dekorování adventního věnce. Teď už záleží jen na vaší fantazii a vkusu. Rozmyslete si, do jakých barev věnec ladíte a této kombinace se držte. Tradiční staročeská červená s pomerančem a skořicí? Severská bílá? Nebo zkusíte jako já modrou a stříbrnou?

Začala jsem nejvýraznější dekorací – figurkou, kterou jsem na věnec umístila pomocí drátu. Další dekorace, jako květy, šišky, skořici, baňky a další, jsem lepila pomocí tavné pistole.

Tip pro vás: dekorace si před nalepením vyzkoušejte umístit na věnec jen tak. Zkuste si různé rozmístění dekorací, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Teprve poté nalepte či připevněte drátem. 🙂

Tadá, a máme hotovo! 😍 Věřím, že se vám adventní věnec povede. Návod můžete využít i pro výrobu vánočního věnce na dveře (když přeskočíte tu část se svíčkami :-D). Výroba věnců je skvělý relax, a tak doufám, že si najdete čas a naladíte se na blížící se advent a Vánoce. 😇

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..