Dobrá zpráva pro zahrádkáře – za méně než měsíc tu máme jaro. Jak nejlépe využít ještě stále zimní měsíc k tomu, abychom připravili zahradu na blížící se jaro? Jaké činnosti nevynechat a na co nezapomenout? To vám poradí tento článek, který jsem napsala jako praktického průvodce pro vaše zimní „zahradničení“, abyste si co nevidět mohli vychutnávat barvy a vůně zahrady se vším všudy. 🙂
Prohlédněte zahradu
Nejprve proveďte důkladnou prohlídku zahrady. Zjistěte například, jaké škody napáchal mráz a vůbec vlivy počasí na vašich záhonech, rostlinách a stromech, nebo jaké škody na nich napáchali škůdci.
Poznamenejte si také, co bude potřeba opravit – například střecha kůlny, do které zatéká, nebo obnova nátěru lavičky. Projděte a zkontrolujte také stav plotů a zahradního nábytku.
Údržba nářadí
Pokračujte s obhlídkou a zaměřte svou pozornost na zahradní nářadí a náčiní. Únor je ideální měsíc, kdy můžeme vyčistit, případně opravit a vůbec dát do dobrého stavu všechny zahradní nástroje.
Není od věci si nyní pořídit věci, které jsou už příliš opotřebované nebo neopravitelné. Se začátkem jara je pak můžeme rovnou používat bez jakéhokoli zdržování.
Zvažte nebo upravte způsob, jak nářadí skladujete. Možná to bude vyžadovat zakoupení nové skříně, polic či malého zahradního domku na nářadí. Myslete na to, aby vaše nářadí bylo vždy hezky po ruce a správně zorganizované – velmi vám to usnadní práci na zahradě.
Nastavte si systém zavlažování
Pro rostliny nezbytná závlaha je téma, na které musíte myslet už v zimě. Vycházejte z minulých sezón a zamyslete se, zda vám zdroje dešťové vody stačily, nebo bude potřeba provést vylepšení. Možná to bude znamenat nutnost pořízení nových nádrží na zachytávání dešťové vody, nebo vytvoření zavlažovacího systému, který bude pokrývat potřebu vašich rostlin.
Vyčistěte zahradu od nepořádku
Než se začne zelenat tráva, odstraňte ze zahrady vše, co tam nepatří. Shrabejte zbylé spadané listí, odneste popadané větve a další nečistoty, které se mohly během zimy nahromadit. Když bude vaše zahrada čistší, bude vypadat mnohem upraveněji a zabrání se šíření plísní a škůdců.
Ze stromů pak můžete odstranit odumřelé nebo přerostlé větve (ujistěte se ale u každého druhu, kdy je vhodný čas na ořezávání větví).
Příprava půdy a záhonů
Půda je naprostý základ pro budoucí kvalitu a zdraví vašich rostlin. V únoru je možné začít připravovat půdu. Oživte půdu tak, že ji obrátíte, aby se provzdušnila. Přidejte kompost nebo jinou organickou hmotu, aby se doplnily živiny a zlepšila kvalita půdy.
Rozhodně je také čas na přípravu květinových záhonů. Připravte záhony na výsadbu tak, že odstraníte plevel, kameny, odumřelé rostliny a další nečistoty, které tam nepatří. Přidejte na záhony mulč, který udrží vlhkost.
Plánujte plodiny, rostliny a záhony
Nyní je ideální čas na to pupustit uzdu své fantazii. Zasněte se a vzpomeňte si na vše, co byste chtěli tento rok zkusit vypěstovat. Jaké nové druhy zařadíte mezi svou osvědčenou výsadbu? Jakého výsledku chcete na zahradě dosáhnout?
Popřemýšlejte a naplánujte, jakou zeleninu, bylinky a květiny byste chtěli letos vypěstovat. Prohlédněte si jednotlivé druhy na internetu a zjistěte, jaký je ideální čas pro výsadbu a podle toho semínka či sazenice objednávejte.
Vytvořte si také plán, kam tyto rostliny na své zahradě umístíte.
Vzhůru do přípravy zahrady na jaro, abyste již brzy mohli přivítat zářivě barevné květy na vašich záhonech. Doufám, že vám tento článek pomůže se zorientovat v otázce, co dělat v únoru na zahradě. Využijte tento měsíc k nezbytným přípravám zahrady na jaro, abyste si co nejvíc usnadnili vstup do nové zahrádkářské sezóny.