Podzimní příroda nabízí spoustu pokladů. Při vytváření nějaké dekorace proto nemusíme chodit pro inspiraci daleko – jednoduše využijeme to, čeho je momentálně dostatek – dnes vám ukážu, jak se dá využít dýně při vytváření květinové dekorace.

Pokud nemáte to štěstí a neurodily se vám letos na zahradě dýně (nebo je prostě nepěstujete), budete pro ně muset vyrazit do obchodu.

Na výrobu dýňového aranžmá můžete použít i menší dýni, záleží ale, jak velkou dekoraci chcete mít. Dále si pořiďte aranžovací hmotu (seženete prakticky v každém květinářství), nějaké to kvítí a jde se na to! Zužitkujete i další materiál, jako barevné listí, šípky, mochyně, nejrůznější větvičky, zkrátka cokoliv, co teď příroda nabízí.

  • Jaké květiny můžete do aranžmá použít? Prakticky jakékoliv, ale myslete na charakter vaší dekorace – dýně evokuje ryze podzimní náladu, hodí se proto typicky podzimní květiny, jako chryzantémy, vřes, astry. Doplnit je můžete výraznějšími květy hortenzií, lilií, jiřin, nebo růží.

Začneme tou asi nejpracnější částí – totiž vydlabáním dýně. Klasicky odřízneme vrchní část a vnitřek vydlabeme lžící. K tomu asi není, co dodat. 😀 A pokud máte malou dýni, nebude to ani tak pracné. Stěny dýně nechte co možná nejširší.

Dále pokračujeme aranžovací hmotou. Na živý materiál se používá zelená hmota. Napustíme si nádobu s vodou, hmotu položíme na ní a necháme nasáknout – volně, nepřitlačujeme, ani nic podobného. Dále hmotu seřízneme nožem podle velikosti naší dýně a vložíme hmotu do dýně. Vnitřek dýně můžete vyložit igelitem či celofánem a teprve do něj vložit nasáklou aranžovací hmotu – hmota vám takto oddělená od vnitřku dýně vydrží déle.

A jde se na aranžování! Nejzábavnější a kreativní část procesu. Květiny si seřízněte na požadovanou délku, přikládejte na různá místa v aranži, zkoušejte, kde jim to bude nejvíc slušet a postupně zapichujte stonky do hmoty. Doporučuju květiny nepřemisťovat z místa na místo ve hmotě – aranžmá by vám moc nevydrželo. Doaranžujte další přírodní materiál podle citu.

Jak vidíte, tato dekorace nezabere moc času, ale udělá hodně parády :). Navíc záleží, jaký materiál použijete – dekorace může být proto pokaždé úplně jiná. Výsledek posuďte sami. Zkusíte si ji vytvořit taky? 🙂

P.S.: Pokud nemáte dost podzimní inspirace, mrkněte na můj Instagram, předtím, než vás začnu zásobovat vánočním tvořením 🙂